PL YT FB
flowers flowers 2 3

Видалення кісти

Доктор Агата Тиц-Бобрик, фахівець з гінекології та акушерства, розповідає про хірургічне лікування кісти яєчника.

Доктор Agata Tyc Bobryk:

Що таке кіста яєчника?

Кіста яєчника – це структурна зміна, зазвичай кругла, з тонкими стінками і, залежно від типу кісти, заповнена:

  • прозорим серозним вмістом у разі функціональної кісти
  • густою темною кров’ю, це стосується ендометріоїдної кісти (так звана шоколадна кіста)
  • рідкий вміст з домішкою шкірного сала, з елементами зубів і волосся, характерний для шкірястої кісти (так звана тератома)

Кіста яєчника часто діагностується випадково під час планового гінекологічного огляду і не дає симптомів. Великі зміни, які чинять тиск на сусідні структури, можуть призвести до дуже неспецифічних симптомів, таких як: поколювання внизу живота, потягнення нижньої частини живота, гази, тиск на сечовий міхур, збільшення живота. Гострий біль внизу живота, який не знімається знеболюючим лікуванням, може бути симптомом перекручування кісти яєчника або кровотечі в живіт в результаті розриву кісти яєчника.

Коли слід робити операцію?

Кіста яєчника не завжди вимагає хірургічного втручання. У випадку функціональної кісти вона часто виліковується, шляхом розриву кісти. Тому функціональні кісти яєчників зазвичай спостерігаються за допомогою регулярного УЗД репродуктивного органу кожні 3 місяці, або починають лікування протизаплідними таблетками, які пригнічують ріст кісти, блокуючи функцію яєчників. В цей час також бажано регулярно проводити оцінку кісти за допомогою УЗД. Якщо діаметр кісти перевищує 6 см або якщо кіста дає симптоми, наприклад, біль у животі, це є показанням до операції.

При виявленні кісти ендометрію, тобто кісти, наповненої темною кров’ю, що утворилася в процесі ендометріозу, рішення про хірургічне лікування залежить від додаткових факторів:

  • розмір кісти (кісти діаметром більше 3 см слід оперувати)
  • плани щодо вагітності (кісти ендометрія / ендометріоз часто є причиною жіночого безпліддя, тоді рекомендується консультація в клініці з питань безпліддя, оскільки будь-яка операція, проведена на яєчниках, потенційно зменшує резерв яєчників і, отже, може негативно вплинути на фертильність жінки).

Якщо при ультразвуковому обстеженні підозрюють шкірясту кісту, то показано хірургічне лікування ураження, видалення пухлини та отримання результату гістогістологічного дослідження.

Сильні болі внизу живота є абсолютним показанням до хірургічного лікування, вони можуть бути симптомом:

  • скручування придатків (кровоносні судини, що живлять яєчник, звужуються, що може призвести до некрозу яєчника та маткової труби)
  • розриву кісти в яєчнику (це викликає інтенсивну кровотечу в черевну порожнину)

Поширеною причиною болю внизу живота є т. зв. геморагічна кіста яєчника, тобто ситуація, коли відбувається овуляція, але без розриву овуляторного фолікула. В цьому випадку фолікул яєчника наповнюється кров’ю, збільшує свій об’єм, даючи симптоми болю внизу живота. Це не показання до хірургічного лікування, а лише для посиленого нагляду за пацієнткою.

У кожній ситуації гострого болю в животі потрібна консультація лікаря та рішення про подальше лікування.

Як проходить процедура видалення кісти яєчника?

Операція з видалення кісти яєчника передбачає видалення кісти з тканини яєчника при збереженні яєчника. У деяких випадках оператор приймає рішення про видалення кісти разом з яєчником і матковою трубою. Видалений тканинний матеріал направляють на гістопатологічне дослідження, тобто точну оцінку структури кісти за допомогою мікроскопа. Подальше лікування залежить від результату гістопатологічного дослідження.

Рекомендованим методом видалення кісти яєчника є лапароскопія. Лапароскоп – це пристрій, що складається з довгих і тонких інструментів (так званих троакарів) та оптики, підключеної до зовнішнього монітора. Оптика разом із троакарами вводиться в черевну порожнину через невеликі надрізи на черевній стінці. Один отвір для оптики розташований на рівні пупка, а два отвори внизу живота використовуються для введення в черевну порожнину двох троакарів, за допомогою яких оператор виконує заданий діапазон операцій. Альтернативою лапароскопічному лікуванню є лапаротомія, тобто розріз черевної стінки з поперечним розрізом внизу живота, під час якого оператор виконує процедуру видалення кісти яєчника.

Операція за допомогою лапароскопії чи за допомогою лапаротомії проводиться під загальним наркозом, тому пацієнтка протягом всієї процедури не відчуває болю.

Переваги хірургічного лікування

Хірургічне лікування кісти яєчника має багато переваг. Одним з них є здатність повністю видалити кісту яєчника і, в більшості випадків, повністю вилікуватися. Ще однією дуже важливою перевагою є отримання гістопатологічного результату видаленого вогнища, завдяки якому лікар може призначити подальше лікування в післяопераційному періоді.

Які можливі ускладнення процедури?

На жаль, незважаючи на переваги операції на кісті яєчника, є також багато ускладнень, тобто несприятливих явищ, що виникають в результаті такого лікування. Вони виникають дуже рідко, але пацієнтка, підписуючи інформовану згоду на операцію, повинна бути проінформована про ці можливі ускладнення. Ускладнення хірургічного лікування кисти яєчників включають:

  • пошкодження сусідніх органів черевної порожнини (сечовід, сечовий міхур, кишечник)
  • післяопераційна кишкова непрохідність
  • інтраопераційні та післяопераційні кровотечі, утворення гематом черевних покриттів
  • інфекційні ускладнення (перитоніт, цистит, післяопераційна інфекція рани)
  • тромбоемболічні ускладнення (легенева емболія, інсульт, інфаркт, тромбофлебіт нижніх кінцівок)
  • утворення спайок в черевній порожнині, можливі хронічні болі в животі, болючі статеві акти
  • ускладнення після анестезії
  • деякі з цих ускладнень можуть призвести до смерті пацієнтки

Який час відновлення після операції?

Час відновлення після операції з видалення пухлини яєчника, як правило, короткий. Якщо операція була лапароскопічною, обсяг операції обмежений енуклеацією кісти або видаленням кісти з придатками, то пацієнтка повертається додому в перший день після операції, тобто на наступний день після операції. Біль є слабким і помірним і вимагає короткочасного лікування болю. Зазвичай пацієнтка може безпечно повернутися до попереднього способу життя до 2 тижнів після операції.

Якщо операція проводилася за допомогою лапаротомії, то перебування пацієнтки в лікарні триває до 2-3 днів. Відчування болі більше, як і потреба в полегшенні болю. Час повернення до попереднього способу життя – справа індивідуальна (зазвичай до місяця). Однак слід дотримуватися обережності при початку енергійних фізичних вправ з огляду на необхідність загоєння черевної рани та можливість розчеплення країв рани. Фізичну активність слід вводити поступово, на третій місяць її можна збільшити, щоб через 6 місяців можна було повністю відновити форму.

Як підготуватися до операції?

Якщо пацієнтка була кваліфікована до операції, вона повинна підготуватися до неї.

Лабораторні аналізи слід виконати відповідно до рекомендацій анестезіолога. За необхідності пацієнтка повинна також надати опис рентгенографії грудної клітки, довідку від лікаря-терапевта про загальний стан здоров’я та відсутність додаткових медичних навантажень.

Пацієнтка повинна з’явитися в день операції натщесерце (тобто не їсти і не пити принаймні 8 годин). Якщо пацієнтка приймає ліки вранці, вона повинна їх прийняти як зазвичай, з невеликою кількістю води.

Підводячи підсумок, кіста яєчника – це доброякісне ураження, яке в деяких випадках вимагає хірургічного втручання. Рекомендованим методом хірургічного лікування є лапароскопічна техніка, під час якої відбувається енуклеація кісти яєчника в оптимальному діапазоні. Час одужання короткий, больові відчуття низькі, а подальше лікування залежить від гістопатологічного результату.