Доктор Anna Janusz із лікарні Медфеміна у Вроцлаві розповідає про поліпи матки, симптоми та їх лікування.
лікар Anna Janusz: Поліпи матки дуже поширені, зустрічаються приблизно у 15% жінок. Поліпи – це складки в слизовій оболонці матки зсередини. Вони можуть з’являтися в порожнині матки [поліп ендометрія] або в шийці матки [поліп шийки матки]. На щастя, ці зміни, як правило, доброякісні (приблизно 99%), але через ризик перетворення в злоякісне новоутворення рекомендується видаляти кожен поліп, особливо коли є супутні фактори ризику новоутворень, такі як ожиріння, діабет, гіпертонія та перименопауза. Видалення кожного поліпа також рекомендується, оскільки лікування є дуже безпечним та малоінвазивним.
Симптомами поліпів матки є:
- аномальна маткова кровотеча [проривні кров’янисті виділення; рясні, тривалі менструації; кров’янисті виділення після статевого акту]
- вагінальні виділення – рясні слизові, кров’янисті, гнійні
- проблеми із завагітнінням або повідомлення про вагітність [викидень]
- болі внизу живота.
Однак поліпи дуже часто не дають ніяких симптомів, тому варто пам’ятати про регулярні огляди у гінеколога.
Діагностику поліпів провести дуже просто. Для цього використовується УЗД (УЗД), яке оптимально проводиться в першій фазі менструального циклу, тобто відразу після менструації.
Іншим, більш спеціалізованим методом, є SIS (сольова інфузійна соногістерографія) – ультразвукове дослідження матки після введення в неї фізіологічного розчину через піхву. Це дуже хороший метод, який використовується у разі діагностичних сумнівів або для оптимальної підготовки до лікування.
Лікування поліпів, тобто їх видалення, проводиться хірургічним шляхом. Поки що у нас немає інших методів лікування, таких як пероральні або вагінальні препарати.
Ми можемо легко видалити поліпи шийки матки – за допомогою хірургічних інструментів під час гінекологічного огляду; тоді як поліпи порожнини матки видаляють за допомогою гістероскопії.
Гістероскопію проводять на гінекологічному кріслі, під місцевою анестезією (знеболювальне вводиться в шийку матки) або загальним наркозом – так званою короткою внутрішньовенною (снодійні та знеболюючі вводять внутрішньовенно, інтубація не потрібна). Після дезінфекції лобкової та піхвової області в матку вводять інструмент із зоровою доріжкою, тобто камеру, що дозволяє дуже уважно вивчити поліп та все внутрішнє середовище матки. Завдяки цьому вдається повністю видалити вогнище ураження, що дозволяє зменшити ризик рецидиву поліпа та дослідити його в цілому, що дуже важливо через необхідність виключення будь-яких можливих злоякісних змін. Поліпи видаляють за допомогою гістероскопічних ножиць, електродів або бритв – спеціалізованих, дуже сучасних «бритв». Дуже великою перевагою гістероскопії є її точність та малоінвазивний характер, що дозволяє цілеспрямовано видаляти вогнище під контролем зору та суттєво знижувати ризик пошкодження сусідніх тканин. Результат гістероскопії представляється пацієнтові відразу після процедури, виписка можлива навіть через 2-4 години після процедури, однак у разі серйозних змін можна залишатися в лікарні близько 24 годин. Процедура не є напруженою, повернення до нормального функціонування практично негайно . Як варіант, ви можете вести щадний спосіб життя протягом декількох днів, тобто уникати інтенсивних зусиль, підйому та перегріву.
Після видалення поліп направляється на оцінку до гістопатолога (гістопатологічне дослідження), що дозволяє детально оцінити ураження під мікроскопом та визначити, чи необхідне подальше лікування, наприклад, у разі злоякісних уражень. Ми очікуємо 7-30 днів на результат цього тесту, як правило, близько 2 тижнів.
Завдяки гістероскопії лікування поліпів є дуже безпечним і практично безболісним. Гістероскопія є рекомендованим методом лікування цих типів уражень, оскільки дозволяє повністю їх видалити під візуальним контролем.
У лікарні Медфеміна у Вроцлаві проводять гістероскопію високоякісного ендоскопічного обладнання останнього покоління німецької компанії Storz.