PL YT FB
flowers flowers 2 3

Внутрішньоматкова перегородка

ПРО ПЕРЕГОРОДКУ В МАТЦІ розповідає доктор мед. Zofia Borowiec

Доктор мед. наук Zofia Borowiec:

ВНУТРІШНЬОМАТКОВА ПЕРЕГОРОДКА

Як виглядає перегородка в матці?

Це найбільш часто лікувана вада розвитку, спричинена відсутністю атрофії перегородки після з’єднання описаних вище «трубок» (внутрішньониркових проток) під час внутрішньоутробного розвитку статевої системи дівчинки. Описано як тип V згідно з класифікацією AFS та клас U2 згідно з класифікацією ESHRE-ESGE. За оцінками, це друге місце за поширеністю серед усіх діагностованих порушень будови матки. Це схоже на серце, акуратно намальоване маленькою дитиною – вдавлене посередині з двома глибокими «вушками» – порожнинами матки. Перегородка утворена тканиною маткового м’яза, вона тверда і товста, але може бути фіброзною або перетинчастою, дуже тонкою.

Діагностичний процес у разі перегородки в матці повинен включати магнітно-резонансну томографію (МРТ) з оцінкою сечовивідних шляхів через можливість співіснування дефектів обох систем (до 20% випадків).

Що викликає перегородка в матці?

У пацієнток з перегородкою в матці причинами для проведення розширеної діагностики найчастіше є ранні втрати вагітності, передчасні пологи, диспареунія (біль під час статевого акту) та дисменорея. Питання, яке все ще досліджується та обговорюється, – вплив присутності перегородки в матці на первинне безпліддя пацієнтки. Є повідомлення про зміну васкуляризації, тобто будови кровоносних судин в області перегородки, відхилення в структурі ендометрію та зміну гормональної функції слизової, що покриває перегородку матки, що може призвести до збою на етапі імплантації – загніздження вагітності в порожнині матки.

Як ми лікуємо перегородку в матці?

Показанням до хірургічного лікування є невдачі при доношенні вагітності (безпліддя партнера, викидні, втрата вагітності), оскільки багато пацієнток з перегородкою в матці не відчувають труднощів із зачаттям і вагітністю.

Отже, основою процедури є продумана і раціональна кваліфікація після детального аналізу історії хвороби пацієнтки та детального обговорення показань і хірургічної техніки.

Процедура передбачає гістероскопічну резекцію (висічення) внутрішньоматкової перегородки, іноді за допомогою лапароскопії або ультразвуку. Гістероскоп вводять через піхву, тобто без розрізання черевної стінки, через шийку матки в порожнину матки, і у випадку не надто обширної перегородки можна отримати хороший ефект від такого доступу. Якщо перегородка широка або атипова, безпечніше контролювати хід процедури з додаткового доступу, що іноді вимагає одночасної лапароскопії або ультразвукового дослідження черевної порожнини або прямої кишки досвідченим лікарем.

Після операції слід почекати певний час, перш ніж намагатися завагітніти – зазвичай це 3 місяці, – але, звичайно, все залежить від індивідуальної оцінки оператора після операції. Видалення перегородки суттєво впливає на частоту вагітності та її успіх, головним чином у пацієнток з втратою вагітності в анамнезі.

У лікарні «Медфеміна» ці процедури найчастіше проводяться під загальним наркозом, і пацієнтка повертається додому того самого або наступного дня, залежно від типу внутріматочної перегородки. Як і перед будь-яким оперативним втручанням під наркозом, слід приїхати на голодний шлунок, без симптомів вагінальної інфекції, в першій фазі циклу – відразу після менструації.