PL YT FB
flowers flowers 2 3

Ендометріоз

Ендометріоз – це захворювання, при якому клітини в слизовій оболонці матки (так званий ендометрій) неправильно розростаються в інших тканинах тіла. Про ендометріоз та методи лікування цього захворювання розповідає доктор мед. Agnieszka Konieczna.

Доктор мед. наук Agnieszka Konieczna:

Ці аномальні клітини викликають в місці імплантації несприятливі зміни та сприяють, серед іншого, виникненню т. зв. кісти або спайки в яєчниках, що є причиною безпліддя. Це досить поширена проблема, оцінюється, що захворюваність виносить 5-30% жінок. А серед безплідних жінок частота ендометріозу оцінювалась у 50%.

Від чого залежить вибір методу лікування ендометріозу?

Ендометріоз – це захворювання, яке стосується особливо жінок дітородного віку. Тому спосіб лікування залежить не тільки від типу ендометріозу, стадії прогресування, скарг про тяжкість симптомів та загального стану пацієнтки, а й від її планів материнства.

Вибір методів лікування ендометріозу, розглянутих нижче, повинен бути кожного разу індивідуалізованим, беручи до уваги проведені тести, історію хвороби та після щирої розмови пацієнтки з лікарем щодо своїх планів та очікувань.

Чи можна вилікувати ендометріоз?

Слід пам’ятати, що ендометріоз – це хронічне захворювання, яке може повторитися навіть після успішного лікування.
Тому надзвичайно важливим елементом лікування є підготовка та обговорення довгострокового плану лікування зі своїм лікарем. Жінка з ендометріозом повинна усвідомлювати, що припинення лікування може мати руйнівні наслідки для її здоров’я та репродуктивних функцій.

Які методи лікування ендометріозу?

Лікування ендометріозу може бути хірургічним або фармакологічним. У більшості випадків лікування комбіноване, тобто застосовуються обидва методи.

Що таке хірургічне лікування ендометріозу?

Хірургічне лікування може проводитися за допомогою лапароскопії або лапаротомії.

Набагато швидше відновлення та менш інвазивна лапароскопія порівняно з лапартотомією є одними з факторів, що роблять лапароскопію вибором методу хірургічного лікування ендометріозу. Лікар, який проводить лапароскопічну операцію, повинен бути належним чином підготовлений та досвідчений, оскільки лапароскопічна процедура у випадку ендометріозу часто технічно складна, а радикальність (тобто точність видалення або абляції ендометріотичних вогнищ) визначає подальший прогноз пацієнтки.

Які є ризики хірургічного лікування ендометріозу?

Існує ризик ускладнень при будь-якій операції. У випадку ендометріозу умови операції часто важкі (наприклад, через наявність численних спайок), існує ймовірність травмування внутрішніх органів (наприклад, кишечника, сечового міхура). Такі пошкодження лікуються під час операції, але іноді можуть знадобитися додаткові процедури. Лікар-оператор, кваліфікуючи пацієнтку для проведення операції, повинен повідомити їй про можливі небезпеки у її випадку.

Окрему групу хворих складають ті, хто ще не має дітей: у них слід враховувати, що процедура в області яєчника може також призвести до втрати нормальної тканини яєчників і зменшити т.зв. яєчниковий резерв.

Що таке медикаментозне лікування ендометріозу?

У медикаментозному лікуванні ендометріозу відіграють певну роль кілька груп препаратів. Деякі використовуються для полегшення больових симптомів, тоді як інші все ще досліджуються, щоб визначити їх корисність. В даний час слід припустити, що фармакологічне лікування ендометріозу переважно гормональне.

Воно може використовуватися як самостійний метод, але також як доповнення до хірургічного лікування або як підготовка до операції.

Гормональне лікування ендометріозу допомагає усунути біль, гальмувати розвиток захворювання шляхом зникнення вогнищ ендометріозу, воно також позитивно впливає на відновленню або підтриманню функцій репродуктивності.

В наш час гормональне лікування передбачає використання прогестерону (дієногесту), ефективність якого доведена в багатьох дослідженнях. Сьогодні підтверджено безпеку препарату при застосуванні протягом 15 місяців.

Контрацептиви та внутрішньоматкова спіраль з прогестероном (левоноргестрел) також мають обмежувальну дію на розвиток ендометріозу. Як уже зазначалося, методи гормонального лікування завжди повинні бути пристосовані до індивідуального стану та потреб пацієнта.

Які негативні наслідки лікування препаратами?

При застосуванні гормональних препаратів жінка може відчувати біль у грудях, головний біль, часто з’являються вугрі або збільшується вага. У деяких випадках можуть також виникнути такі серйозні ускладнення, як тромбоз.

Ступінь тяжкості симптомів часто залежить від типу використовуваного препарату, наприклад, жінки, які застосовують дієногест, більше скаржаться побічні ефекти, ніж жінки, які використовують внутрішньоматкову спіраль з прогестероном. Іноді побічні ефекти досягають високого рівня інтенсивності, і жінки передчасно хочуть відмовитися від терапії. Однак не слід припиняти прийом ліків передчасно і самостійно, оскільки хвороба може повернутися.

Чи необхідне гістопатологічне підтвердження для лікування ендометріозу?

Діагноз ендометріозу можна поставити лише на підставі симптомів, про які повідомила жінка, гінекологічного огляду та візуалізаційних досліджень. Не потрібно щоразу підтверджувати наявність ендометріозу, виконуючи гістопатологічне дослідження тканини, отриманої під час операції.

Бувають також випадки, коли операція протипоказана або пацієнтка не погоджується на операцію, тоді фармакологічне лікування може залишатися єдиною формою терапії.

Який найкращий спосіб лікування ендометріозу?

Як уже неодноразово згадувалося, при лікуванні ендометріозу найважливішим є індивідуальний план лікування, адаптований до стану та потреб пацієнтки. Багаторічний досвід показує, що найкращі результати лікування досягаються при поєднанні хірургічного та фармакологічного лікування.