PL YT FB
flowers flowers 2 3

Рак ендометрія

Рак ендометрія – що це?

Рак ендометрія є злоякісною пухлиною слизової оболонки матки. Це рак жіночого репродуктивного органу, що виявляється найбільш часто. Тільки у 2015 році в Польщі цим раком захворіло 6 243 жінки. Фактором, який найбільше впливає на успіх лікування раку ендометрія, є правильний діагноз, поставлений на початковій стадії захворювання.

Хто є у групі ризика?

Цей рак може вразити майже кожну жінку, але ми можемо виділити кілька чітких факторів ризику розвитку раку ендометрія. Жінки у перименопаузі у віці 55-69 років, які проживають у високорозвинених країнах, включаючи Польщу, найчастіше страждають на рак ендометрію. Факторами, що впливають на виникнення раку ендометрія, є також ожиріння, гіпертонія, діабет, низька фізична активність, бездітність, порушення менструального циклу, ранні менструації, пізня менопауза, сімейний анамнез гінекологічних новоутворень та застосування гормональної терапії естрогеном. Лікування раку молочної залози тамоксифеном також є важливим фактором ризику.

Що зменшує ризик захворіти?

Існують також фактори, що знижують ризик розвитку раку ендометрія. Сюди входять: ранній клімакс, пізній початок менструації, багатократна вагітність, фізична активність, підтримка здорової маси тіла та збалансоване харчування з високим вмістом овочів та фруктів.

Симптоми раку ендометрія

Дуже часто рак ендометрія, особливо на ранніх стадіях прогресування, протікає без симптомів. Найпоширенішими симптомами раку ендометрія є кровотечі або кров’янисті виділення після менопаузи – ці симптоми завжди вимагають термінової гінекологічної консультації. Рідші симптоми раку ендометрія включають біль внизу живота та крижової області, зміна характеру менструацій – особливо збільшення частоти, інтенсивності та подовження кровотечі, гнійні виділення з піхви, набряки нижніх кінцівок, анемія та втрата ваги тіла.

Діагностика

Рання діагностика та виявлення раку ендометрія є запорукою найбільш ефективного лікування, що призводить до повного одужання. Ось чому термінова гінекологічна консультація настільки важлива при виникненні вищезазначених симптомів. Перший етап діагностики – це гінекологічний огляд та вагінальне УЗД, при якому лікар може виявити аномальне зображення або надмірне розширення слизової матки. Наступним етапом діагностики раку ендометрія є аспіраційна біопсія ендометрія або кюретаж порожнини матки – тобто інвазивні діагностичні процедури, що передбачають розширення цервікального каналу, потрапляння в порожнину матки та збирання фрагментів ендометрія для мікроскопічної оцінки гістологом. Це найважливіша частина діагностичного висновку щодо раку ендометрія, оскільки на цьому етапі можна встановити надійний діагноз і розпочати лікування. Додаткові дослідження, що проводяться в процесі діагностики, можуть також включати гістероскопію, яка дозволяє візуально оцінити порожнину матки та візуально оглянути зразки ендометрія з найбільш тривожних ділянок слизової оболонки матки, а також інші тести, такі як томографія або магнітно-резонансна томографія тазу та черевної порожнини. Оскільки рак ендометрія часто протікає безсимптомно, регулярні гінекологічні огляди надзвичайно важливі.

Лікування

Хірургічне лікування відіграє важливу роль у лікуванні раку ендометрія, обсяг якого залежить від прогресування пухлинного процесу, ступеня злоякісності ураження та клінічної ситуації пацієнтки. Лікування також включає променеву терапію, хіміотерапію та гормонотерапію.