Amputacja trzonu macicy mięśniakowatej
Drogie Panie, czy wiecie, że nawet20-40% kobiet w wieku rozrodczym może cierpieć na mięśniaki macicy? Co ciekawe, ich początkowe stadium jest niemal niewykrywalne podczas badania USG. Lekarz dostrzeże je natomiast bez problemu podczas zwykłego badania ginekologicznego . Objawy zależne są od wielkości mięśniaków i ich usytuowania. Mogą być przyczyną:
bolesnych i obfitych krwawień miesiączkowych,
bólu w podbrzuszu,
niepłodności, poronień i porodów przedwczesnych,
problemów z oddawaniem moczu i zaparć.
Pamiętajcie jednak, że szybko wykryte mięśniaki skutecznie leczymy metodami endoskopowymi . Za nami właśnie jeden z takich zabiegów laparoskopowych – amputacja trzonu macicy mięśniakowatej, przeprowadzony przez jednego z najlepszych operatorów laparoskopowych w Polsce – dr Marka Pochwałowskiego, w asyście dr Roberta Mydłowskiego. To jeden z najczęstszych zabiegów w ginekologii operacyjnej i wykonywany jest u kobiet, które nie planują już dzieci.
Pacjentka zgłosiła się do nas z bólami podbrzusza oraz obfitymi, przedłużającymi się miesiączkami. W badaniu ginekologicznym stwierdzono obecność dziewięciu mięśniaków, każdy o wielkości około 2 cm. Mimo, że zabieg był długi i skomplikowany, wszystko przebiegło pomyślnie i bez komplikacji. Uśmiech na twarzach naszych wspaniałych lekarzy mówi wszystko . Na następny dzień pacjentka została wypisana do domu, a po około tygodniu rekonwalescencji, będzie mogła wrócić do swoich codziennych zajęć