PL YT FB
flowers flowers 2 3

Cięcia cesarskie

Szpital Medfemina jako pierwszy we Wrocławiu wprowadził do oferty możliwość domowej fototerapii noworodków z żółtaczką. Bez dodatkowej hospitalizacji dziecka i związanego z nim ryzyka, rodzice przy wsparciu naszego neonatologa mogą poradzić sobie z żółtaczką noworodkową w domowym zaciszu.

 

Cięcia cesarskie „na życzenie”

W Polsce cięcia cesarskie „na życzenie” (elektywne/planowe) są wykonywane wyłącznie ze wskazań medycznych. W naszym szpitalu wykonujemy cięcia cesarskie „na życzenie” (elektywne/planowe) w przypadku, między innymi, następujących wskazań medycznych do cięcia cesarskiego:

 • nieprawidłowe położenie i ułożenie płodu,
 • zagrażające niedotlenienie płodu,
 • niewspółmierność matczyno – płodowa,
 • stan po uprzednim cięciu cesarskim,
 • wszystkie wskazania poza-położnicze (neurologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, hematologiczne, kardiologiczne, psychiatryczne, inne)
 • niektóre choroby, gdy przewiduje się trudny poród drogami natury, gdy wcześniejsze ukończenie ciąży jest wskazane ze względu na stan matki lub gdy warunki dla płodu pogarszają się,
 • słabe blizny w obrębie mięśnia macicy,
 • duża masa płodu,
 • zagrażająca dystocja barkowa,
 • brak akceptacji porodu siłami natury i nastawienie lękowe do porodu,
 • stan po in-vitro i wiele innych wskazań.

Decyzję o wykonaniu cięcia cesarskiego „na życzenie” (elektywnego/planowego) i jego terminie podejmuje każdorazowo lekarz położnik po analizie stanu zdrowia ciężarnej oraz płodu podczas wizyty kwalifikacyjnej, która odbywa się w naszym szpitalu w 35-36 tygodniu ciąży.

Cięcia cesarskie w pandemii SARS-CoV-2

Ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 podjęliśmy w naszym szpitalu szczególne środki ostrożności, aby zapewnić naszym Pacjentkom i personelowi bezpieczne warunki do porodu oraz pobytu. Poniżej w skrócie przedstawiamy część podjętych przez nas działań:

 1. W związku z epidemią SARS-CoV-2 oferujemy wyłącznie pobyt w pokojach jednoosobowych.
 2.  Ze względu na ograniczoną ilość łóżek o umieszczeniu pacjentki w planie operacyjnym decyduje kolejność kwalifikacji, która odbywa się około 36 tygodnia ciąży.
 3. Wszystkie pacjentki zakwalifikowane do planowego cięcia cesarskiego podlegają obowiązkowemu testowi typu rtPCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 na 3 dni przed zaplanowanym cięciem. Cięcia cesarskie są wykonywane wyłącznie pacjentkom z negatywnym wynikiem testu rtPCR. Pacjentki z pozytywnym wynikiem testu są kierowane do specjalistycznego oddziału zajmującego się pacjentkami zakażonymi koronawirusem.
 4. Osoby towarzyszące pacjentkom podczas całego pobytu w naszym szpitalu (pakiet Orchidea) podlegają obowiązkowemu testowi typu rtPCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 na 3 dni przed zaplanowanym cięciem osoby, której towarzyszą.
 5. Osoby towarzyszące pacjentkom podczas całego pobytu w naszym szpitalu (pakiet Orchidea) nie mogą opuszczać budynku szpitala przez cały czas od momentu przyjęcia do wypisu pacjentki, której towarzyszą. W przypadku opuszczenia szpitala nie będą miały możliwości odwiedzin po raz kolejny.
 6. Osoby towarzyszące pacjentkom podczas porodu (pakiet Róża) podlegają obowiązkowemu testowi typu rtPCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 na 3 dni przed zaplanowanym cięciem osoby, której towarzyszą. Po opuszczeniu szpitala w dniu, w którym nastąpił poród osoby towarzyszące nie będą miały możliwości odwiedzin po raz kolejny.
 7. Podczas pobytu na oddziale interakcja pomiędzy pacjentkami oddziału została znacznie ograniczona, w większości przypadków do zera.
 8. Wszystkie miejsca pobytu pacjentek są regularnie odkażane oraz zamgławiane specjalistycznym preparatem dezynfekcyjnym.
 9. Cały personel szpitala podlega regularnemu testowaniu na obecność wirusa SARS-CoV-2 testami typu rtPCR.

W związku z ogromną ilością zapytań podjęliśmy decyzję o przywróceniu oferty cięć cesarskich w naszym szpitalu od 2 listopada 2020. Warunkiem przyjęcia do planowego cięcia cesarskiego jest pozytywne odbycie wizyty kwalifikacyjnej około 36 tygodnia ciąży. Poniższy cennik nie jest ofertą w rozumieniu kodeksu handlowego. Poszczególne pakiety zawierają komplet usług medycznych niezbędnych do przeprowadzenia bezpiecznego porodu drogą cięcia cesarskiego oraz pobytu pacjentki w naszym szpitalu. W związku z ograniczoną liczbą miejsc o przyjęciu do szpitala decyduje kolejność wizyt kwalifikacyjnych.

Nazwa pakietuRóża
Orchidea
Cena pakietu13.900 zł pacjentki prowadzące ciążę w Medfeminie / 14.900 zł pacjentki nie prowadzące ciąży w Medfeminie19.900 zł pacjentki prowadzące ciążę w Medfeminie / 20.900 zł pacjentki nie prowadzące ciąży w Medfeminie
Zakres pakietów
Wizyta kwalifikacyjna270 zł270 zł
Wizyta kwalifikacyjna anestezjologiczna50 zł50 zł
Zajęcia indywidualnej szkoły rodzenia-5 spotkań po 60 minut
Kompleksowe badanie USG przy przyjęciu do szpitala++
Okołoporodowa telemetria KTG++
Poród przez cięcie cesarskie w obecności położnej i lekarza++
Znieczulenie++
Pobyt na sali intensywnego nadzoru poooperacyjnego++
Pobyt w pokoju dwuosobowym na oddziale położniczym po porodzie (z łazienką i miejscem do pielęgnacji noworodka)--
Pobyt w pokoju jednosobowym po porodzie lub dwuosobowym do pojedynczego wykorzystania na oddziale położniczym (z łazienką i miejscem do pielęgnacji noworodka)2 doby (+1)-
Pobyt w pokoju VIP lub rodzinnym na oddziale położniczym po porodzie do wykorzystania samodzielnego lub z jednym członkiem rodziny (z łazienką i miejscem do pielęgnacji noworodka)-2 doby (+2)
Poród przez cięcie cesarskie z wybranym przez pacjentkę lekarzem-+
24h opieka personelu dyżurnego szpitala (w tym położna, anestezjolog, neonatolog, ginekolog - położnik, codzienna wizyta lekarska)++
Specjalnie dobrane menu wyżywienia zgodnie ze schematem tygodniowym szpitala, obejmujące trzy posiłki, z możliwością wyboru śniadania oraz głównego dania obiadowego z dwóch propozycji++
Drobne przekąski pomiędzy posiłkami, kawa, herbata, woda mineralna++
Pobyt w systemie 'Matka z Dzieckiem"++
W razie potrzeby zabezpieczenie noworodka w inkubatorze na sali intensywnej terapii noworodków++
Przetoczenie krwi w razie wskazań lekarskich++
Pakiet szczepień noworodkowych++
Przesiewowe badanie słuchu noworodka++
Wyprawka dla noworodka (komplet niezbędnych kosmetyków + pieluszki)++
Kontrolne badanie ginekologiczne matki oraz neonatologiczne noworodka, ewentualne usunięcie szwów, kontrola rany po cięciu cesarskim w 7 dni po wypisie (lekarz dyżurny)++
Kontrolne badanie ginekologiczne z USG matki w 6 tygodni po porodzie-+
Porady pielęgnacji noworodka (na oddziale)++
Porady laktacyjne (na oddziale)++
Wizyta patronażowa położnej w domu pacjentki (dotyczy pacjentek z terenu Wrocławia)2 wizyty5 wizyt
Fototerapia żółtaczki w trakcie pobytu w szpitalu (w ramach pakietu)++
Indywidualna fizjoterapia poporodowa dwa razy w tygodniu przez 4 tygodnie-+
Wizyta kontrolna u położnej w 5 dobie po porodzie++
24-h wsparcie telefoniczne położnej do 10 doby po porodzie++

– liczba dób pobytu umieszczonych w nawiasach oznacza dodatkowe doby pobytowe ze wskazań lekarskich

Dopłaty:

 • wybrany lekarz do CC – 2.000 zł,
 • opieka wybranej położnej na wyłączność – 1.400 zł (za dobę)
 • podanie immunoglobuliny – 500 zł,
 • dodatkowa doba pobytu pacjentki oraz noworodka (na życzenie pacjentki) – 2.600 zł
 • wypożyczenie materacyka do naświetleń w przypadku żółtaczki noworodkowej – 180 zł I doba, 100 zł kolejne doby,
 • przezskórny pomiar bilirubiny 50 zł,
 • konsultacja neonatologiczna dodatkowa (poza pakietem) – 200 zł

Co to jest żółtaczka noworodkowa?

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków to bardzo częsta przypadłość. Zazwyczaj mija sama, niekiedy jednak trzeba ją leczyć. Pojawia się najczęściej w 2. – 3. dobie życia noworodka. Gdy dziecko jest w łonie mamy, potrzebuje znacznie więcej krwinek czerwonych (erytrocytów) niż po urodzeniu. Po porodzie nadmiar erytrocytów rozpada się. W krótkim czasie powstaje w ten sposób duża ilość bilirubiny (produkt uboczny rozpadu erytrocytów), która powinna zostać wychwycona przez wątrobę, a następnie wydalona przez drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Niedojrzała jeszcze wątroba dziecka nie umie sobie czasami z tym poradzić. Nadmiar bilirubiny krąży w organizmie, przenika do skóry i śluzówek, nadając im charakterystyczną barwę. Jeśli stężenie bilirubiny we krwi nie przekracza określonej normy, lekarze obserwują dziecko i monitorują poziom barwnika. Wskaźnik uznawany za prawidłowy zmienia się w zależności od tego, czy maluch urodził się o czasie, czy przed terminem. Zależy też od jego masy ciała, doby życia, a także ogólnego stanu zdrowia. Żółtaczka fizjologiczna nie jest chorobą, to raczej objaw niedojrzałości wątroby malucha. Dziecko staje się żółte – najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a niekiedy także na rączkach i nóżkach. Zażółcone są również białka oczu i śluzówka, zabarwienie ustępuje w odwrotnej kolejności: buzia blednie na końcu. Żółtaczki okresu noworodkowego dzielimy na:

 • żółtaczkę fizjologiczną – występuje u zdrowych, donoszonych noworodków (w około 50% przypadków) i u prawie wszystkich wcześniaków. Pojawia się w 2-3 dobie życia i trwa 5-6 dni , ustępując samoistnie.
 • żółtaczkę patologiczną – jeśli żółte zabarwienie skóry pojawia się w pierwszej dobie po urodzeniu i/lub żółtaczka przedłuża się powyżej 7-10 dni u noworodków urodzonych o czasie i ponad 3 tygodnie u wcześniaków, mówimy wtedy o żółtaczce patologicznej. Ten rodzaj żółtaczki zawsze wymaga diagnostyki i ustalenia przyczyny, w celu włączenia leczenia przyczynowego. Jest objawem występującym w przebiegu chorób hematologicznych, metabolicznych oraz chorób przewodu pokarmowego i infekcji. Najczęściej pojawia się w przebiegu niedokrwistości hemolitycznej, związanej z konfliktem serologicznym w zakresie układu antygenowego krwi (grupy główne A, B, 0 i czynnik Rh)
 • żółtaczkę związaną z karmieniem piersią – dotyczy około 15% noworodków karmionych piersią. Wśród przyczyn wymienia się zbyt późne rozpoczęcie karmienia piersią i/lub rzadkie albo nieefektywne karmienie w pierwszych dobach życia, co jest powodem zmniejszenia wydalania bilirubiny i powoduje podwyższenie jej poziomu we krwi. Występuje zwykle w pierwszym tygodniu życia, ale w pojedynczych przypadkach może przedłużać się nawet do 12 tygodni. Nie wymaga specjalistycznego leczenia. Postępowanie polega na niedopuszczaniu do odwodnienia, które może nasilić objawy żółtaczki. Noworodki te powinny być karmione po prostu częściej. Dodatkowo należy monitorować wagę dziecka, co pozwala kontrolować efektywność karmienia, aby nie dopuścić do spadku masy ciała większej niż 10%.Taki spadek wagi jest dowodem na nieefektywne karmienie. Przyczyną tego może być zbyt mała częstotliwość lub zła technika przystawiania dziecka do piersi.

Jak wygląda leczenie?

W szpitalu Medfemina posiadamy ultranowoczesny bilirubinometr firmy Dräger JM-105 – miernik do nieinwazyjnego sprawdzania poziomu bilirubiny przez skórę bez potrzeby wykonywania nakłuć. Codziennie rano i wieczorem podczas wizyty neonatologicznej lekarz neonatolog sprawdza poziom bilirubiny u noworodka. Przy jakichkolwiek wątpliwościach co do zbyt wysokiego poziomu kontrolujemy go dodatkowo poprzez pobranie krwi u dziecka. Jeżeli poziom bilirubiny u noworodka jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze decydują się na zastosowanie fototerapii. Naświetla się dziecko promieniami ultrafioletowymi (UV), które rozkładają bilirubinę w skórze, co ułatwia i przyspiesza wydalanie jej z moczem.

Żółtaczka pojawiająca się zaledwie kilka dni po porodzie jest często pierwszym trudnym momentem dla rodziców. Skuteczność fototerapii polega bowiem na tym, aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało pod lampą do fototerapii. Dlatego w naszym szpitalu posiadamy lampy stacjonarne firmy Dräger photo-therapy 4000. Noworodek może być nimi

naświetlany w inkubatorze oraz w wózeczku pod napromiennikiem pod kontrolą mamy i personelu medycznego. Posiadamy także nowczesne lampy do fototerapii w systemie BilliBed firmy Medela.

Terapia żółtaczki w domu

System BiliBed mieści się w standardowym łóżeczku szpitalnym, dzięki czemu mama może przebywać razem z dzieckiem i obserwować je podczas naświetlania.

Noworodek z hiperbilirubinemią potrzebuje czegoś więcej niż fototerapii – ważne dla niego jest też przebywanie blisko matki. System do fototerapii BilliBed pozwala matkom i dzieciom przebywać razem w dzień i w nocy. Jeżeli istnieje konieczność kontynuowania fototerapii po wyjściu do domu nasz szpital wypożycza system BilliBed do domu. Rodzice dzieci urodzonych w szpitalu Medfemina w 99% korzystają z możliwości domowej fototerapii swoich dzieci. Dzięki temu nie ma potrzeby przedłużonego pobytu nowonarodzonych dzieci w szpitalu. Nie jest on rekomendowany w przypadku dzieci u których występuje tylko żółtaczka, bez innych niepokojących objawów. Dlatego, postępując zgodnie z najnowszymi światowymi standardami szpital Medfemina wprowadził jako pierwszy we Wrocławiu terapię domową.

tagi: żółtaczka noworodkowa leczenie Wrocław, żółtaczka porodowa leczenie, jak leczyć żółtaczkę noworodkową, naświetlanie żółtaczki noworodki, fototerapia żółtaczki Wrocław