PL YT FB
flowers flowers 2 3

Co jest ważne po operacji usunięcia endometriozy

spec. gin. Katarzyna Mikołajczyk

Nadrzędnym celem operacji usunięcia endometriozy jest wyleczenie pacjentki – usunięcie ognisk endometriozy, uwolnienie zrostów, przywrócenie płodności czy komfortu życia bez bólu.

Jak po każdym zabiegu już sama rekonwalescencja rzutuje na wyniki leczenia – w okresie pooperacyjnym  – w przypadku laparoskopii okres ten trwa około 2 tygodnie, zaleca się pacjentkom prowadzenie oszczędzającego trybu życia, wypoczynek, racjonalną dietę, unikanie wysiłku fizycznego, dźwigania, współżycia. Ważna jest również higiena ran pooperacyjnych – zazwyczaj po wypisie pacjentki do domu nie ma już konieczności stosowania opatrunków, zaleca się wietrzenie rany, noszenie bielizny/odzieży, która nie podrażnia rany, krótkie i delikatne mycie rany pod prysznicem łagodnym mydłem, a następnie delikatne osuszanie. Stosowane szwy są rozpuszczalne i nie ma potrzeby ich usuwania. Po tygodniu od operacji usunięcia endometriozy odbywa się kontrola pooperacyjna.

Zazwyczaj po operacji usunięcia endometriozy zalecane jest leczenie hormonalne w celu zminimalizowania ryzyka nawrotu choroby. Zazwyczaj stosowanym w takich sytuacjach lekiem  z wyboru jest dienogest, który należy stosować do 6 miesięcy – ostatecznie czas leczenia określa lekarz przeprowadzający operację. Niestety u niektórych pacjentek efekty niepożądane takiego leczenia mogą być przykre, podobne do objawów menopauzalnych – mogą występować uderzenia gorąca, złe samopoczucie, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia nastroju. Na szczęście są one w pełni odwracalne. W sytuacji nasilonych działań niepożądanych lekarz zleca leczenie drugiego rzutu.

Ważne jest, aby po operacji pacjentka pozostawała w regularnej kontroli ginekologicznej, w razie potrzeby planowane jest dalsze leczenie operacyjne lub farmakologiczne.