PL YT FB
flowers flowers 2 3

Co to jest cytologia?

Na czym polega i po co wykonuje się badanie cytologiczne? Na pytania odpowiada Dr n. med. Agnieszka Konieczna, ginekolog Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu

Pani Doktor na czym polega badanie cytologiczne?

Agnieszka Konieczna: Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu szczoteczki, naniesieniu na szkiełko materiału i jego utrwaleniu.   Wymaz można pobrać podczas zwykłego badania ginekologicznego. Badanie jest zupełnie bezbolesne, zazwyczaj kobieta nawet nie czuje momentu pobrania wymazu. W następnym etapie wymaz jest poddawany ocenie doświadczonego cytologa lub histopatologa. Właśnie dlatego wyniku badania nie otrzymuje się na miejscu.

Po co wykonuje się badanie cytologiczne?

Agnieszka Konieczna: Rozmaz cytologiczny służy profilaktyce raka szyjki macicy. Ma ogromne znaczenie, gdyż rak szyjki macicy zwykle rozwija się kilka lat a jego wystąpienie jest poprzedzone występowaniem tzw stanów przednowotworowych, które może wykryć cytologia. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest chorobą wyleczalną! Cytologia nie służy natomiast do wykrywania stanu zapalnego w drogach płciowych kobiety. Oczywiście obecność stanu zapalnego może zostać wykryta w tym badaniu ale nie taki jest cel wykonania cytologii.

A w jakim wieku kobieta powinna pomyśleć o wykonaniu pierwszej cytologii?

Agnieszka Konieczna: Powinien być to wiek 25 lat. W przypadku podjęcia współżycia płciowego rozsądne jest pobranie pierwszej cytologii wcześniej, czyli do 3 lat od rozpoczęcia współżycia.

Kiedy najlepiej zgłosić się na cytologię?

Agnieszka Konieczna: Najlepiej cytologię wykonać około 10-14 dnia cyklu, otrzymuje się wówczas najbardziej jednoznaczne wyniki badania.

Tak naprawdę cytologię można pobrać w każdym dniu cyklu za wyjątkiem miesiączki. Taką decyzję powinien podjąć lekarz, dotyczy to szczególnie sytuacji, w której istnieje podejrzenie nieprawidłowości szyjki macicy.

W jaki sposób należy się przygotować do badania?

Agnieszka Konieczna: Badanie cytologiczne  u młodej kobiety nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy pamiętać o tym, że nie powinno się na kilka dni przed cytologią stosować leków dopochwowych. Kobieta nie powinna również współżyć około 2 dni przez badaniem.
U kobiet, które są w wieku okołomenopauzalnym przed cytologią czasem należy zastosować specjalne globulki z estrogenem aby można było właściwie zinterpretować  wyniki badania.

Czy w każdym przypadku nieprawidłowy wynik badania to duży powód do zmartwienia?

Agnieszka Konieczna: Wszystko zależy od rodzaju wyniku. Czasem wynik należy po prostu powtórzyć, niektóre wyniki wymagają jednak dalszych badań i pogłębionej diagnostyki np. wykonania kolposkopii lub biopsji.

Czy jeżeli wynik badania był prawidłowy to możemy „zapomnieć o sprawie” na kilka lat?

Jest to bardzo trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji danej kobiety. Zwykle cytologię powinno się wykonywać co rok.  Bardzo rzadko można czas pomiędzy cytologiami wydłużyć  nawet do 3 lat, należy jednak  zawsze skonsultować to z lekarzem. W przypadku niejasnych wyników badanie należy pobierać częściej niż raz na rok.
Dziękujemy za rozmowę