PL YT FB
flowers flowers 2 3

Ginekologia estetyczna

Plastyka warg sromowych – czyli jak powinny wyglądać idealne wargi sromowe?

Wiele kobiet zastanawia się jak powinny wyglądać okolice intymne kobiety i czy w ich przypadku nie odbiegają one od ideału? Najwięcej zastrzeżeń zwykle dotyczy wyglądu warg sromowych. Wprawdzie nie istnieje uniwersalny wzorzec wyglądu zewnętrznych narządów płciowych bo bywają tu wahania w zakresie ich wielkości, koloru, grubości oraz symetrii. Jeżeli kobieta czuje się komfortowo i nie odczuwa żadnych dolegliwości to każdy rodzaj budowy zaliczymy do wariantu normy. Wygląd i rozmiar warg sromowych może w odczuciu pacjentki wpływać negatywnie na zdrowie intymne, samopoczucie i jakość życia seksualnego kobiety.

Jakie są najczęstsze dolegliwości podawane przez pacjentki?

Problemy wynikające z odmiennej budowy warg sromowych to najczęściej efekt przerostu warg sromowych mniejszych. Jest on przyczyną otarć, infekcji intymnych, problemów z utrzymaniem higieny, utrudnionym używaniem tamponów oraz uprawianiem niektórych sportów (np. jazda na rowerze czy jeździectwo). To także dyskomfort wówczas, gdy pacjentka chce włożyć obcisłe ubranie, bieliznę czy kostium kąpielowy oraz wtedy, gdy czuje ból i przeszkodę przy współżyciu. Są kobiety, które odczuwają dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem warg sromowych, co przekłada się na ich samopoczucie, samoocenę i satysfakcję seksualną. Warto wspomnieć także o sytuacjach, gdzie wtórnie dochodzi do zmiany budowy sromu po przebytym
trudnym, urazowym porodzie z pęknięciem lub nacięciem krocza czy innym urazie, przebytym leczeniu hormonalnym w dzieciństwie, w efekcie uszkodzenia po piercingu lub wskutek niektórych specyficznych praktyk seksualnych. Wszystkie powyżej opisane sytuacje będą zdrowotnym wskazaniem, aby na życzenie pacjentki dokonać zabiegowej korekty wyglądu warg sromowych.

Co to jest plastyka warg sromowych (ginekologia estetyczna)?

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu uzyskanie optymalnej poprawy wyglądu i funkcji warg sromowych. Mamy do wyboru ponad 12 technik zabiegowych, które dopasowuje się indywidualnie do rodzaju dolegliwości i defektu. Dobierając technikę zabiegową bierzemy pod uwagę wielkość, kolor warg mniejszych, lokalizację przerostu, położenie blizny po zabiegu i inne czynniki.

Jak wygląda zabieg?

Korektę warg sromowych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym albo przy pomocy anestezjologa. O rodzaju znieczulenia decydujemy na wstępnej wizycie kwalifikacyjnej i zależny jest od rozległości operacji.  Czas trwania zabiegu mieści się w przedziale między 0,5 do 1,5 godziny. Czasem w celu osiągnięcia zamierzonego efektu jest on dłuższy. Z uwagi na fakt, że jest to delikatna i precyzyjna procedura używamy tu małych i ostrych narzędzi, a także kosmetycznych szwów co sprawia, że ból pooperacyjny jest niewielki, rana goi się szybko i pozostawia minimalne ślady.

Jak wygląda okres pozabiegowy?

Do 24 godzin po korekcie pacjentka pozostaje pod obserwacją. Do złagodzenia bólu wystarczają powszechnie dostępne preparaty działające przeciwbólowo (ibuprofen czy paracetamol). Po około tygodniu rany są wstępnie wygojone, a podczas wizyty kontrolnej można usunąć wystające końce nici. Wszelkim ranom okolic intymnych towarzyszy obrzęk, który ustępuje do 4 tygodni po zabiegu. Do pełnej aktywności sportowej i seksualnej można wrócić po około dwóch miesiącach. Wtedy ocenia się też ostateczny efekt korekty.

Jakim pacjentkom zaleca się konsultację z zakresu labioplastyki?

Zapraszamy do konsultacji wówczas gdy wielkość czy asymetria warg sromowych utrudnia normalne funkcjonowanie. Kiedy kobieta odczuwa dolegliwości zdrowotne, których przyczyną jest przerost warg sromowych oraz nie jest zadowolona z wyglądu swoich warg sromowych . Wszystkie te panie, które pragną przywrócić naturalną funkcjonalność i pożądany wygląd warg sromowych zapraszam na wizytę. Omówione zostaną metody, czas zabiegu oraz będzie można obejrzeć finalne efekty po zabiegu i przed z bogatej bazy, którą dysponujemy.

Tagi: ginekologia estetyczna, labioplastyka, ginekologia plastyczna, korekta warg sromowych, korekta pochwy, plastyka warg sromowych