PL YT FB
flowers flowers 2 3

Implant antykoncepcyjny czy warto?

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Dr Markiem Kwietniem, ginekologiem pracującym w Centrum Zdrowia Medfemina we Wrocławiu, na temat stosowania implantu antykoncepcyjnego Implanon

Panie Doktorze do Polski dotarły wreszcie implanty antykoncepcyjne, czy może Pan nam coś opowiedzieć o tej metodzie antykoncepcji?

Dr Marek Kwiecień: Implant antykoncepcyjny to giętki, długi na 4 cm, plastikowy pręcik,  który zakłada się podskórnie , zawierający hormon progestagenowy  uwalniany stopniowo, aplikowany w celach zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą. Implant ten jest dostępny w obrocie od kilkunastu lat i z powodzeniem stosowany na całym świecie. Ja stosuję tę metodę u swoich pacjentek od kilku i może nie była ona tak popularny jak w Wielkiej Brytanii jednak obecnie zyskuje rzesze fanek. Z moich obserwacji wynika że spełnia ich oczekiwania. Współczesne kobiety dążą do tego aby antykoncepcja nie absorbowała ich pamięci, była niewidoczna dla innych  i długotrwała w stosowaniu. Implanon to system który gwarantuje wszystkie powyższe aspekty. Co ważne charakteryzuje go niezwykle niski współczynnik Pearla czyli wysoka skuteczność antykoncepcyjna- nie opiera się na regularnym przyjmowaniu tabletek – nie jest więc możliwe pomiecie dawki. Nie maja tu wpływu ani biegunka, ani wymioty, wystarczy  tylko zapisać datę jego założenia i wyjęcia na specjalnej karcie. Bardzo cieszy mnie fakt, że nowoczesna, bezpieczna i długotrwała metoda antykoncepcyjna teraz łatwo dostępna jest także dla pacjentek w Polsce.

Jak długo implant może być stosowany i w jaki sposób się go aplikuje?

Dr Marek Kwiecień: Implant podskórny zakładamy pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia pomiędzy mięśniami, jest to procedura szybka i prosta, a jej bezbolesność gwarantuje wcześniejsze miejscowe znieczulenie okolicy ramienia.

System pozostaje tam przez trzy lata i po tym okresie powinien być usunięty i zastąpiony nowym, gdyż kończy się wówczas uwalnianie do krwioobiegu substancji czynnej o działaniu antykoncepcyjnym. Wyjęcie implantu to również krótki i bezbolesny zabieg. Można go wykonać kiedy tylko pacjentka bądź lekarz uznają to za stosowne, również wtedy gdy kobieta zdecyduje się na zajście w ciążę  przed upływem terminu działania systemu bez negatywnego wpływu na płodność.

Kiedy można założyć system Implanon ?

Dr Marek Kwiecień: To zależy od sytuacji w jakiej znajduje się potencjalna kandydatka i oceniam to zawsze podczas wizyty, jeśli to procedura pierwszorazowa to pomiędzy 1-5 dniem cyklu, zawsze wcześniej należy upewnić się czy pacjentka nie jest w ciąży. System działa od początku założenia i nie jest konieczne stosowanie innej metody antykoncepcyjnej. Jeżeli pacjentka stosowała wcześniej inna metodę to w zależności od jej typu, decyzję o założeniu podejmuję indywidualnie.

Czy jest to metoda  bezpieczna również dla kobiet karmiących piersią ? 

Dr Marek Kwiecień: Tak. Jedną z zalet implantu jest to, że zawiera on hormon, którego bezpieczeństwo stosowania u matek karmiących zostało naukowo potwierdzone i z powodzeniem można go zastosować już po 4 tygodniach od porodu.

Czy są jakieś ograniczenie do zastosowania tego rodzaju antykoncepcji ?

Dr Marek Kwiecień: Podobnie jak w przypadku innych metod  jednoskładnikowych takich jak tabletki gestagenowe, wkładka domaciczna z hormonami czy iniekcje antykoncepcyjne, ograniczeniem do zastosowania implantu jest m.in. aktywna choroba zakrzepowo zatorowa, nowotwór złośliwy zależny od hormonów płciowych , ciężkie choroby wątroby bądź krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. To samo dotyczy także działań niepożądanych czasami występujących w czasie stosowanie tej metody antykoncepcji do których najczęściej zalicza się zmiany w krwawieniu miesiączkowym- nieregularny profil krwawień, bóle głowy, nudności, tkliwość piersi. Ograniczeniem jest także wiek- preparat nie został zarejestrowany do stosowania poniżej 18 roku życia.

Jak w szerokiej palecie antykoncepcji przedstawia się cena ?

Dr Marek Kwiecień: Jeśli przyjmiemy średnią cenę 40 zł za opakowanie pigułek antykoncepcyjnych stosowanych przez 36 miesięcy to koszt założenia i usunięcia implantu będą podobne. Pamiętajmy jednak o wygodzie i braku konieczności wizyt „po kolejna receptę”. Oczywiście zalecam pacjentkom stosującym Implanon rutynową kontrolę ale jest to już możliwe w bardziej dogodnym dla niej czasie a nie jak to zwykle bywa na ostatnią chwilę – bo już skończyły się tabletki.