PL YT FB
flowers flowers 2 3

Macica łukowata

O macicy łukowatej opowiada dr n. med. Zofia Borowiec

dr n. med. Zofia Borowiec:

MACICA ŁUKOWATA

Jak wygląda macica łukowata?

Macica łukowata (inaczej macica siodełkowata) jest najmniej skomplikowanym i najczęstszym zaburzeniem budowy macicy, ma jednocześnie najmniejszy wpływ na zdolności reprodukcyjne, czyli na zachodzenie kobiety w ciążę. Obrazowo można powiedzieć, że zewnętrzny obrys macicy jest prawidłowy, natomiast do wnętrza wpukla się malutki garb, który zmienia obraz typowej trójkątnej jamy macicy. Lekarz może w opisie wpisać: grupa VI wg AFS.

Jest na tyle powszechnie rozpoznawana, że część naukowców uważa ją za wariant normy niemniej przez innych jest zdefiniowana jako patologia .

Macica łukowata jest najczęstszą anomalią budowy macicy stwierdzaną za pomocą badania USG3D, to badanie w rękach doświadczonego diagnosty ogromnie ułatwiło rozróżnianie macicy łukowatej od innych, bardziej zawansowanych wad macicy. Jako że sprawiała trudności diagnostyczne przy użyciu tradycyjnych metod (histerografii czyli HSG, histeroskopii) dotychczas częstość jej występowania pozostawała niedoszacowana i za najpowszechniejszą wadę uważano macicę z przegrodą .

Co powoduje macica łukowata?

Kobiety, u których postawiono rozpoznanie macicy łukowatej nieznacznie częściej doświadczają utraty ciąży w drugim trymestrze oraz częściej stwierdza się u nich nieprawidłowe położenia płodu. Szacuje się jednak, że 60-82% ciąż kończy się urodzeniem żywego dziecka.

Jak leczymy macicę łukowatą?

W przypadku stwierdzenia macicy łukowatej nie ma wskazań do dalszego leczenia, zaleca się po prostu próbę zajścia w ciążę jak u kobiety z macicą prawidłową – oba powyższe fakty uzasadniały decyzję komisji naukowej ESHRE-ESGE (Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu) o wyłączeniu macicy łukowatej z najnowszej klasyfikacji wad wrodzonych macicy.

tagi: macica łukowata, leczenie macicy łukowatej, macica łukowata Wrocław