PL YT FB
flowers flowers 2 3

Punkcja torbieli piersi

Dr. n. med. Zbigniew Obuszko:

Punkcja torbieli piersi wykonywana jest w przypadku, gdy pacjentka zgłasza skargi na wyczuwalną i bolesną torbiel i gdy jesteśmy pewni, że to tylko torbiel jest źródłem bólu, a nie mamy do czynienia z uogólnioną bolesnością i tkliwością całej piersi. Wykonywana jest również z powodów psychologicznych, kiedy pacjentka ma świadomość, że wyczuwalna zmiana w piersi nie jest guzem, a torbielą ale sam fakt wyczuwania takiej zmiany przy każdej kąpieli lub samobadaniu piersi, budzi lęk. Punkcja może być wykonana jedynie gdy w badaniu USG widoczna jest torbiel prosta, a nie taka, która zawiera jakieś elementy wrastające do jej światła lub gdy ma pogrubiałą ścianę. W takich przypadkach wykonywana jest biopsja mammotomiczna celem pobrania wycinków, a wykonanie punkcji, opróżniającej torbiel z płynu, jest poważnym błędem.

Z zasady nie wysyła się płynu z torbieli na badanie cytologiczne.

Pacjentka musi być świadoma, że torbiele potrafią odnowić się w krótkim czasie po punkcji i że taki zabieg nie gwarantuje w związku z tym trwałego „wyleczenia” z torbieli

Punkcja torbieli mlecznej wykonywana jest metodą cienkoigłową wtedy gdy istnieje ryzyko infekcji torbieli ( jest duża i tkliwa )

Punkcja ropnia piersi – również jako cienkoigłowa – wykonywana jest jako zabieg pierwszego wyboru, przed podaniem antybiotyku. Umożliwia ona pobranie materiału na badanie bakteriologiczne.

Punkcje cienkoigłowe są wykonywane bez znieczulenia

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu punkcje piersi wykonuje dr n. med. Zbigniew Obuszko, doświadczony chirurg piersi – onkolog.