PL YT FB
flowers flowers 2 3

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów kobiet w wieku reprodukcyjnym. Choroba ta często dotyczy również kobiet które nie zrealizowały jeszcze w pełni swoich planów macierzyńskich. Dlatego leczenie stanowi czasem olbrzymie wyzwanie dla ginekologów. Mimo to nowotwór w niskim stopniu zaawansowania daje szanse na pełne wyleczenie, warunkiem jest wczesne rozpoznanie choroby opowiada Dr Anna Hurnik-Szurkiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista ginekolog-onkolog.
Dr Anna Hurnik-Szurkiewicz, specjalista ginekolog – onkolog:

Szczególnie narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy są kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie płciowe, miały wielu partnerów seksualnych, palą papierosy stosując doustną antykoncepcję hormonalną, ale przede wszystkim takie które uległy zakarzeniu wirusem HPV. Przewlekła infekcja wysokoonkogennym szczepem wirusa HPV jest najczęstszą przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Odkrycie związku pomiędzy infekcją HPV a rakiem szyjki macicy zostało nagrodzone nagrodą Nobla. Jeszcze bardziej istotne jest to, że dostępne jest szczepienie przeciwko najbardziej rozpowszechnionym wirusom HPV. Rozpowszechnienie szczepienia przeciwko wirusom HPV jest uważane za podstawowy czynnik odpowiedzialny za zmniejszenie się zachorowalności na ten nowotwór na świecie.

Rak szyjki macicy we wczesnych stopniach zaawansowania w których możliwe jest całkowite wyleczenie, nie daje żadnych objawów. Jest to również jeden z nielicznych nowotworów w którym znajduje zastosowanie tak zwany skrining populacyjny, czyli procedura mająca na celu wykrycie stanów przednowotworowych obejmująca wszystkie osoby zagrożone tym nowotworem. Tym badaiem jest cytologia szyjki macicy. Jest to nieinwazyjne, bezbolesne badanie, przeprowadzane w trakcie zwykłej wizyty ginekologicznej, mające na celu wykrycie patologicznych komórek, które mogą świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik cytologii stanowi wskazanie do pogłębienia diagnostyki w postaci wykonania wymazu na obecność infekcji onkogennym typem wirusa HPV, kolposkopii, a czasem do pobrania drobnego fragmentu szyjki macicy czyli biopsji.

Konizacja szyjki macicy

Potwierdzenie w badaniu histopatologicznym materiału z biopsji szyjki macicy dysplazji średniego i wysokiego stopnia czyli CIN2 i CIN3 stanowi wskazanie do leczenia operacyjnego.

Konieczne w takim przypadku jest wykonanie tak zwanej konizacji szyjki macicy. Jest to operacja w trakcie której usuwany jest fragment tkanki w kształcie stożka obejmujący kanał i tarczę szyjki macicy. W przypaku potwierdzenia dysplazji lub raka szyjki macicy w bardzo niskim stopniu zaawansowania, ten zabieg jest wystarczający do uzyskania całkowitego wyleczenia. Jeżeli jednak ognisko nowotworu jest większe niż 7mm lub w badaniu histopatologicznym uwidoczniono naciek komórek nowotworowych na przestrzenie chłonne szyjki, albo w trakcie konizacji nie usunięto całego ogniska raka, konieczne jest dalsze leczenie operacyjne.

Konizacja szyjki macicy jest zabiegiem który umożliwia zachowanie szansy na zajście w ciążę, chociaż ryzyko porodu przedwczesnego nieznacznie zwiększa się u ciężarnych po tej operacji w stosunku do nieobciążonych przyszłych mam.

Trachelektomia

Jeżeli głębokość naciekania guza nowotworowego jest większa niż 3 mm, a wielkość całego guza nie przekracza 2 cm, nadal możliwe jest zachowanie macicy w celu zajścia w ciążę. Konieczne jest wtedy usunięcie całej szyjki macicy wraz z tkankami otaczającymi w trakcie procedury zwanej trachelektomią operacja ta może być przeprowadzana z dostępu brzusznego lub pochwowego. Po usunięciu szyjki macicy odtwarza się ciągłość dróg rodnych. Stałym elementem tej operacji jest również usunięcie węzłów chłonnych miednicy. Szansa na zajście w ciążę po takiej operacji wynosi 50%, a ryzyko porodu przedwczesnego i przedwczesnego odpływania płynu owodniowego sięga 25%.

Usunięcie macicy

Jeżeli kobieta chorująca na raka szyjki macicy zrealizowała już swoje plany macierzyńskie lub nie pragnie zachowania płodności, zalecanym postępowaniem jest usunięcie macicy. Można je przeprowadzić zarówno laparoskopowo jak i w trakcie operacji otwartej czyli laparotomii. W zależności od zaawansowania i rozległości choroby odpowiednio planowany jest zakres operacji, który może obejmować jedynie usunięcie macicy – prosta histerektomia, albo dodatkowo usunięcie tkanek otaczających szyjkę macicy w kierunkach bocznym, przednim i tylnym – rozszerzona histerektomia. W obu procedurach usunięcie lub zachowanie jajników (w najpowszechniejszym typie histopatologicznym nowotworu) nie ma znaczenia dla skuteczności leczenia nowotworu. Kobiety poniżej 45 roku życia mogą mieć zachowane jajniki w celu uniknięcia przedwczesnego pojawienia się objawów menopauzalnych.

Elementem obowiązkowym operacji wykonywanych z powodu raka szyjki macicy zwykle jest również usunięcie węzłów chłonnych miednicy, lub co najmniej procedura biopsji węzła będącego pierwszym filtrem chłonki z szyjki macicy (węzeł wartowniczy).

Rozszerzone usunięcie macicy jest jednym z najbardziej rozległych zabiegów dotyczących układu rozrodczego kobiety. Może nieść wysokie ryzyko powstania licznych powikłań, którym dzięki stałemu rozwojowi technik operacyjnych i stosowaniu najnowocześniejszych technologii medycznych staramy się zapobiegać.

Guz większy niż 4 cm lub naciekający na struktury otaczające szyjkę macicy, nie może być usuwany operacyjnie. Leczenie takich zaawansowanych przypadków jest domeną oddziałów radioterapii.

Wczesne rozpoznanie raka szyjki macicy jest warunkiem niezbędnym do skutecznego leczenia, dlatego kobiety powinny regularnie i często poddawać się profilaktycznym badaniom ginekologicznym.

tagi: rak szyjki macicy Wrocław, usunięcie raka szyjki macicy Wrocław, konizacja Wrocław, operacja raka szyjki macicy Wrocław, laparoskopowe usunięcie raka szyjki macicy Wrocław, operacja rak szyjki macicy Wrocław