PL YT FB
flowers flowers 2 3

Usunięcia guzka piersi

Dr n. med. Zbigniew Obuszko:

Operacja chirurgicznego usunięcia guzka piersi wymaga wcześniejszej wizyty kwalifikacyjnej u lekarza, który ma operować Pacjentkę. Bezpośrednio przed zabiegiem nie można stosować leków przeciwzakrzepowych z wyjątkiem zastrzyków Clexane, Fragmin, Neoparin. Wszelkie indywidualne modyfikacje leczenia przeciwzakrzepowego uzgadniane są z chirurgiem z odpowiednim wyprzedzeniem. Przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym pacjentka może i powinna spożywać wszystkie zwykłe posiłki o dotychczasowych porach, osoby chorujące na cukrzycę stosują dotychczasowe dawki leków.

Pacjentki leczące się z powodów kardiologicznych, np. nadciśnienie, zaburzenia rytmu zażywają wszystkie leki jak dotychczas.

Pacjentki leczone psychiatrycznie proszone są o zgłoszenie tego faktu chirurgowi w dniu planowania zabiegu i powinny w dniu operacji, również zażyć wszystkie przepisane leki.
Radzimy aby na zabieg przychodzić z osobą towarzyszącą.

Po zabiegu pacjentka nie powinna prowadzić pojazdów mechanicznych.
W zależności od okoliczności ( wygląd i wielkość guzka, wiek pacjentki, obciążenie rodzinne rakiem piersi), może być konieczne wykonanie biopsji celem potwierdzenia łagodnego charakteru guzka, przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

U młodych pacjentek, zazwyczaj brak jest wskazań do wykonania biopsji przed operacją, gdy USG nie budzi wątpliwości. Operuje się guzki, które są wyczuwalne w badaniu fizykalnym ( palpacyjne ). Guzki niepalpacyjne poddaje się biopsji mammotomicznej jeśli istnieją takie wskazania i nie usuwa się ich chirurgicznie. W pojedynczych przypadkach np. niewyczuwalny szybko rosnący guz u pacjentki o obfitym biuście, możliwe jest usunięcie takiego guza po wcześniejszym oznaczeniu jego lokalizacji za pomocą tzw. kotwiczki.

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, chyba że pacjentka wyrazi życzenie znieczulenia ogólnego. W przypadku rozległej operacji (np. duży guz położony głęboko w piersi) znieczulenie ogólne jest znacznie bardziej komfortowe.

Czas trwania zabiegu to od 20 min do 1 godziny. Rana zaszywana jest zazwyczaj wchłanialnym szwem śródskórnym, którego nie trzeba usuwać. Po zabiegu pacjentkom zaleca się noszenie stanika, również w nocy, przez około 3 doby.

Bezpośrednio po zabiegu podajemy leki przeciwbólowe.
W szpitalu Medfemina we Wrocławiu operacje chirurgiczne piersi oraz usuwanie guzów i guzków piersi wykonuje dr n. med. Zbigniew Obuszko, doświadczony chirurg piersi – onkolog.