Operacyjne usunięcie błony dziewiczej – kiedy powinnam się zdecydować?
Dr Agnieszka Konieczna
Operacyjnego usunięcia błony dziewiczej dokonuje się w sytuacji kiedy istnieją problemy z inicjacją seksualną lub kiedy błona dziewicza utrudnia odpływ krwi miesiączkowej.
Każdorazowo należy się wcześniej skonsultować z lekarzem i wykluczyć inne przyczyny swoich dolegliwości.
Operacyjne usunięcie błony dziewiczej jest kolejnym etapem leczenia, kiedy wcześniejsze zabiegi polegające na jej nacięciu okażą się niewystarczające.
Zabieg polega na resekcji błony dziewiczej i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym ogólnym w zależności od stanu zdrowia i preferencji pacjentki. Zakres wykonywanych przed zabiegiem badań zależy od wybranego rodzaju znieczulenia.
Przed zabiegiem nie ma potrzeby szczególnych przygotowań, jednak preferowanym terminem wykonania zabiegu jest I faza cyklu.
Po zabiegu można spodziewać się krótkotrwałego plamienia oraz dyskomfortu, który może utrzymywać się do 3 tygodni. Przez ten czas niedozwolone są kąpiele w wannie lub basenie a także współżycie. Jeżeli podczas zbiegu były zakładane szwy to około tygodnia od zabiegu może zaistnieć potrzeba ich usunięcia.