PL YT FB
flowers flowers 2 3

Usuwanie błony dziewiczej

Operacyjne usunięcie błony dziewiczej – kiedy powinnam się zdecydować?

Dr Agnieszka Konieczna

Operacyjnego usunięcia błony dziewiczej dokonuje się w sytuacji kiedy istnieją problemy z inicjacją seksualną lub kiedy błona dziewicza utrudnia odpływ krwi miesiączkowej.

Każdorazowo należy się wcześniej skonsultować z lekarzem i wykluczyć inne przyczyny swoich dolegliwości.

Operacyjne usunięcie błony dziewiczej jest kolejnym etapem leczenia, kiedy wcześniejsze zabiegi polegające na jej nacięciu okażą się niewystarczające.

Zabieg polega na resekcji błony dziewiczej i może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym ogólnym w zależności od stanu zdrowia i preferencji pacjentki.  Zakres wykonywanych przed zabiegiem badań zależy od wybranego rodzaju znieczulenia.

Przed zabiegiem nie ma potrzeby szczególnych przygotowań, jednak preferowanym terminem wykonania zabiegu jest I faza cyklu.

Po zabiegu można spodziewać się krótkotrwałego plamienia oraz dyskomfortu, który może utrzymywać się do 3 tygodni. Przez ten czas niedozwolone są kąpiele w wannie lub basenie a także współżycie. Jeżeli podczas zbiegu były zakładane szwy to około tygodnia od zabiegu może zaistnieć potrzeba ich usunięcia.