O polipach macicy, objawach oraz ich leczeniu opowiada doktor Anna Janusz ze szpitala Medfemina we Wrocławiu.
Dr Anna Janusz: Polipy macicy to bardzo częste zmiany, występujące nawet u 15% kobiet. Polipy to fałdy błony śluzowej wyściełającej macicę od środka. Mogą występować w jamie macicy [polip endometrium] lub w jej szyjce [polip szyjki macicy]. Szczęśliwie, zwykle są to zmiany łagodne (ok. 99%), jednak ze względu na ryzyko zmiany do nowotworu złośliwego zaleca się usuwanie każdego polipa, szczególnie gdy współistnieją czynniki ryzyka transformacji nowotworowej, tj. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, okres okołomenopauzalny. Usuwanie każdego polipa jest zalecane również z tego względu, że leczenie jest bardzo bezpieczne i małoinwazyjne.
Objawami polipów macicy są:
- nieprawidłowe krwawienia z macicy [plamienia międzymiesiączkowe; obfite, przedłużające się miesiączki; plamienia po współżyciu]
- upławy – obfite śluzowe, krwiste, ropne
- problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszeniem [poronienia]
- bóle podbrzusza.
Jednak bardzo często polipy nie dają żadnych objawów, dlatego warto pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa.
Diagnostyka polipów jest bardzo łatwa do przeprowadzenia. Wykorzystuje się w tym celu USG (ultrasonografię), którą optymalnie przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, to znaczy tuż po miesiączce.
Kolejną metodą, bardziej specjalistyczną, jest SIS (Saline Infusion Sonohysterography) – ocena macicy w USG po podaniu do jej wnętrza przez pochwę płynu – soli fizjologicznej. Jest to bardzo dobra metoda, stosowana w przypadku wątpliwości diagnostycznych lub celem optymalnego przygotowania się do leczenia.
Leczenie polipów, czyli ich usuwanie, przeprowadza się drogą operacyjną. Dotąd nie dysponujemy innymi metodami leczenia, jak na przykład lekami doustnymi czy dopochwowymi.
Polipy szyjki macicy usuwamy w łatwy sposób – narzędziami chirurgicznymi podczas badania ginekologicznego; natomiast polipy jamy macicy usuwamy drogą histeroskopii.
Histeroskopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym, w znieczuleniu miejscowym (lek przeciwbólowy zostaje podany do szyjki macicy) lub ogólnym – tak zwanym krótkim dożylnym (leki nasenne i przeciwbólowe są podawane dożylnie, nie ma konieczności intubacji). Po odkażeniu okolicy łonowej i pochwy, do macicy wprowadzane jest narzędzie z torem wizyjnym, to jest kamerą, które umożliwia bardzo dokładne obejrzenie polipa i całego wnętrza macicy. Dzięki temu możliwe jest kompletne usunięcie zmiany, co pozwala na redukcję ryzyka nawrotu polipa oraz zbadanie go w całości, co jest bardzo ważne ze względu na konieczność wykluczenia ewentualnych zmian o charakterze złośliwym. Polipy usuwa się za pomocą nożyczek histeroskopowych, elektrod lub shaverów – specjalistycznych, bardzo nowoczesnych „golarek”. Bardzo dużym atutem histeroskopii jest jej precyzja i małoinwazyjność, co pozwala na celowane usunięcie zmiany pod kontrolą wzroku oraz znaczne zmniejszenie ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek. Wynik histeroskopii jest przedstawiany pacjentce tuż po zabiegu, wypis jest możliwy nawet już 2-4 h po zabiegu, jednak w przypadku większych zmian możliwa jest konieczność pozostania w szpitalu przez ok. 24 h. Zabieg nie jest obciążający, powrót do normalnego funkcjonowania jest praktycznie natychmiastowy. Przez kilka dni można ewentualnie prowadzić oszczędzający tryb życia, tj. unikać intensywnego wysiłku, dźwigania i przegrzewania się.
Po usunięciu polip jest przesyłany do oceny przez lekarza histopatologa (badanie histopatologiczne), co pozwala na dokładną ocenę zmiany pod mikroskopem i ustalenie czy konieczne jest dalsze leczenie, np. w przypadku zmian o charakterze złośliwym. Na wynik tego badania oczekujemy 7-30 dni, zwykle ok. 2 tygodnie.
Dzięki histeroskopii leczenie polipów jest bardzo bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Histeroskopia jest metodą zalecaną do leczenia tego typu zmian, ponieważ pozwala na ich całkowite usunięcie pod kontrolą wzroku.
W szpitalu Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.