PL YT FB
flowers flowers 2 3

Dlaczego endometrioza nawraca?

spec. ginek. Marta Zastawny:

Endometrioza jest to schorzenie, w którym stwierdza się występowanie komórek endometrium, czyli komórek warstwy wyścielającej wnętrze macicy, w innym miejscu, czyli poza jamą macicy.

Jaka jest tego przyczyna?

Niestety nie znana jest bezpośrednia przyczyna powstawania endometriozy. Jest wiele teorii naukowych, ale żadna z nich nie została dotychczas potwierdzona.

Czy enodmetriozę moge wyleczyć?

brak wiedzy odnośnie patomechanizmu powstawania tego schorzenia sprawia, że leczenie endometriozy jest trudne, złożone i nie zawsze w pełni skuteczne. Zdarza się, że mimo zastosowania leczenia operacyjnego i farmakologicznego choroba nawraca i wymaga dalszego leczenia. Takie nawroty choroby są możliwe do okresu menopauzy, po tym okresie komórki endometrium przestają być aktywne i rozwój ognisk endometriozy oraz objawy choroby ustępują.

Czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed nawrotem endometriozy po zabiegu operacyjnym?

Tak , poprzez odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne- hormonalne, można zmniejszyć ryzyko nawrotu. Należy jednak podkreślić, że konieczne jest regularne badanie ginekologiczne i obrazowe w tym badanie ultrasonograficzne, aby oceniać skuteczność tego leczenia, gdyż niestety endometrioza może nawracać nawet mimo jego zastosowania.