PL YT FB
flowers flowers 2 3

Histeroskopia operacyjna

Co to jest histeroskopia operacyjna oraz w jakim celu się ją stosuje opowiada dr Anna Janusz ze Szpitala Medfemina we Wrocławiu.

Dr Anna Janusz: Histeroskopia operacyjna, inaczej zwana histeroskopią zabiegową jest przeprowadzana, gdy u kobiety występują niepokojące objawy lub stwierdzono nieprawidłowości w badaniu, na przykład:

  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (krwawienia międzymiesiączkowe; obfite, przedłużające się miesiączki; krwawienie występujące co najmniej rok po menopauzie)
  • podejrzenie zmian macicy, tj. zrostów, polipów, mięśniaków, wad np. przegroda macicy
  • nawracające poronienia
  • problemy z zajściem w ciążę (niepłodność).

Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Początkowa jego faza jest analogiczna jak w histeroskopii diagnostycznej (patrz HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA). Po zobrazowaniu wnętrza jamy macicy i ocenie ewentualnych zmian, można bezpośrednio przejść do leczenia. Przeprowadzane jest ono za pomocą cienkich narzędzi wprowadzanych od strony pochwy do macicy. Narzędzia te mają ok 6-9 mm średnicy, ale dzięki postępowi miniaturyzacji dysponujemy już giętkimi, delikatnymi narzędziami o średnicy nawet 2-3 mm. Zmiany są usuwane za pomocą nożyczek histeroskopowych, elektrod lub bardzo nowoczesnych shaverów ( specjalistycznych„golarek”). W przypadku zmian o większym zasięgu, bardziej zaawansowanych, histeroskopię przeprowadza się w asyście ultrasonograficznej (USG) lub laparoskopowej. W przypadku asysty laparoskopowej drugi lekarz wprowadza do brzucha kamerę. Odbywa się to przez drobne nacięcie (ok. 1 cm, najczęściej w pępku) i pozwala na uwidocznienie macicy również od strony jamy brzusznej. Zwiększa to bezpieczeństwo histeroskopii w przypadku wad macicy – głębokie przegrody, rogi szczątkowe, dużych mięśniaków macicy. Niekiedy leczenie histeroskopowe przeprowadzamy etapami (konieczne jest wykonanie kilku histeroskopii w pewnym odstępie czasu). Tę metodę stosujemy na przykład przy usuwaniu zrostów lub mięśniaków zlokalizowanych w ścianie macicy. W przypadku, gdy pacjentka przeszła leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego z kilkoma nieudanymi transferami zarodka, bardzo skuteczną metodą wspomagającą leczenie jest tzw. scratching endometrium, który można przeprowadzić między innymi drogą histeroskopii.

Histeroskopia operacyjna trwa z reguły krótko, ok. 15-30 minut, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych zmian ( wady macicy, zrosty ) jest to czas dłuższy.

Histeroskopię operacyjną najczęściej przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, wyjście ze szpitala jest możliwe 2-4 h po zabiegu. W bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczne może być pozostanie w szpitalu do 24h.

W przypadku zmian – polipy, mięśniaki macicy, obligatoryjnie przeprowadzane jest badanie histopatologiczne, które pozwala na dokładną ocenę zmiany i modyfikację ewentualnego dalszego leczenia.

Ze względu na małą inwazyjność histeroskopii (leczenie przez naturalne otwory ciała), powrót do pełnej sprawności jest bardzo szybki. Zalecany jest kilkudniowy odpoczynek i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, dźwigania i przegrzewania ciała (gorące kąpiele, opalanie).

W Szpitalu Medfemina we Wrocławiu histeroskopia wykonywana jest na najnowszej generacji, wysokiej klasy sprzęcie endoskopowym niemieckiej firmy Storz.